103 Obserwatorzy
16 Obserwuję
hestian

Czytelnia don Hestiana

Teraz czytam

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
Filip Springer
Życie przestępcze w przedwojennej Polsce
Monika Piątkowska
Uczta dla wron. Cienie śmierci
Martin George R. R.

Żywe lalki

Żywe lalki - Walter Natasha

Książkę dostałem od Nieskacza w ramach odpowiedzi na pytanie "A co teraz czytasz?". O ile w temacie filmów poruszam się dość swobodnie i na ogół sam podejmuję decyzję o tym co skonsumować, to książkowo na ogół preferuję rekomendację kogoś kogo znam. Taka jest trochę materia książek, nie tak łatwo ocenić ją po "okładce" jak film jak i na szali wyboru kładzie się zbyt dużo cennego czasu.

 

Żywe lalki oceniam pozytywnie, Nieskacz nie zrobiła mi psikusa, chociaż się trochę obawiała czy nie zniechęci mnie "feministyczny pazur" autorki :) Pierwsza połowa książki dotyczy seksualizacji współczesnego świata, myślę, że każdy intuicyjnie wie o co chodzi. Ale wiedzieć o co chodzi, a otworzyć się na to co mówi ktoś inny, zastanowić się nad tym jeszcze raz, to dwie różne sprawy. Temat jest potraktowany konkretnie i rzeczowo, rozwija czytelnika w zagadnieniach skąd, dlaczego i co z tego wynika. To warto przeczytać, naprawdę.  

 

W dalszej części książka porusza zagadnienie płci społeczno-kulturowej (nie wiem czy ja to dobrze podsumowuję :) Generalnie to ja nie mam stanowiska w tej sprawie, albo inaczej powiedziawszy nie palę się do polaryzacji. Mam pewną pokorę przed takimi tematami "wieloczynnikowymi" jak socjologia, ekonomia. Wolę powiedzieć "to nie takie proste" niż "wg mnie to działa tak i tak" z czym nie jest mi oczywiście łatwo, bo przecież trzeba jakoś żyć, bez stereotypów i jakichkolwiek przybliżeń mechanizmów (nawet kiepskich) ani rusz :P I to tyle a propos drugiej części :) Poczytałem, nie powiem - ciekawe i stanowi dobry materiał do rozmyślań nad tematem.